ČeskyEnglish

BIOGRAFIE

Blanka Fišerová (* 1977)

Blanka Fišerová vystudovala obor Česká literatura (SU Opava), Mediální studia a žurnalistiku (FSS MU Brno) a studium Teorie a dějin dramatických umění (UP Olomouc) nedokončila.

Spolupracovala s Městským divadlem Brno (2003-2004) jako asistentka režie a dramaturgyně. V letech 2004 – 2010 byla dramaturgyní a dva poslední roky také šéfkou činohry Slezského divadla Opava. V letech 2006-2013 působila jako odborná asistentka na Slezské univerzitě v Opavě, pro niž vytvořila nový obor Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo. Na konci roku 2012 založila vlastní kulturní spolek Upstairs a věnuje se hudebně-poetickým i divadelním projektům (Poezie v barvách, Čteme v barvách, Guerilla Poetring a další). Aktivity pro rok 2014 propojila např s Festivalem Colours of Ostrava, v rámci kterého vznikla Poetická scéna, jíž je dramaturgyní.

Autorsky, dramaturgicky a režijně se podílela na více než padesáti inscenacích (Slezské divadlo Opava, Studio DVA, Moravské divadlo Olomouc, JAMU Brno, Městské divadlo Brno, Slovácké divadlo Uherské Hradiště). Získala i příležitosti herecké (Máša v Čechovově Rackovi, Marie Stuartovna ve stejnojmenném dramatu F. Schillera apod.) Intenzivně autorsky spolupracovala s režisérkou Oxanou Smilkovou (např. Tři sestry, JAMU Brno) a podílela se na vzniku moderních překladů Čechovových dramat (Tři sestry - uvedeno DiFa JAMU, Višňový sad - uvedeno ve Slováckém divadle).

Blanka Fišerová, foto: Evelyn Benčičová
Blanka Fišerová, foto: Evelyn Benčičová.

Věnuje se vlastní tvorbě dramatické. Hra Zatím si nejsem jistá názvem (2007) a Už umři, mami! (2012) získaly nominace na Cenu Alfréda Radoka za nejlepší původní dramatický text. Podle dramatu Na život a na smrt vznikl v roce 2010 stejnojmenný středometrážní snímek, který byl promítán na řadě festivalů (Cannes Independent Film Festival, Las Vegas Film Festival, Imago Film Festival a Amsterdam Film Festival).

Hra Rakevtour (2011) byla poprvé uvedena 16.1.2014 ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti pod názevem Pohřbívání aneb Zítra se bude pohřbívat všude v režii Igora Stránského. Tento dramatický text byl přeložen do angličtiny a esperanta. Scénické čtení monologického dramatu Už umři, mami! režírovala Jana Janěková, první uvedení proběhlo 19.7.2013 v rámci Festivalu v ulicích (Colours of Ostrava). Ukázky z dramatu byly přeloženy do angličtiny.

Poezii zveřejňuje na webových stránkách, Český rozhlas 3 Vltava odvysílal dva pořady s jejími verši (Zelené peří), účastnila se řady autorských čtení v Praze, Brně, Opavě a Ostravě, v projektu TramBus Poetry jezdily její básně ostravskými tramvajemi. Získala ocenění v literárních soutěžích (Hlavnice A.C.Nora, Hořovice V. Hraběte), její báseň Poslední židovka zvítězila v soutěži Literárních novin (Ze šuplíku). V prosinci 2010 oficiálně publikovala první básnickou sbírku V bílém. Chystá se vydat druhou sbírku s názvem Zlodějky lžiček. Je autorkou písňových textů, které zazněly v řadě inscenací, naposledy spolupracovala s hudebníkem Josefem Fojtou (Hradišťan) na zhudebnění soudobých protestsongů pro inscenaci Pohřbívání.

Aktuality Blanky Fišerové

První uvedení hry Pohřbívání

S velkým úspěchem byla 18.1.2014 ve Slováckém divadle poprvé uvedena inscenace hry Blanky Fišerové Rakevtour. Hra byla napsána v roce 2011 a je uváděna pod názv...
Vystoupení

Poetry Café Bratislava

28.10.2015, 18:00, více...

Knihovna města Ostravy

23.10.2015, 18:00, více...
Copyright © Blanka Fišerová 2008 - 2016